Patrně už jste metaforu ostření pily, případně broušení sekery někde slyšeli. Kdyby ne, přikládám krátkou povídku, která vám ji uvede:
(ať nevymýšlím už asi stou verzi této povídky, dovolím si použít formulaci od Davida Grubera)
“Šel moudrý dědeček lesem a vidí upachtěného dřevorubce, jak nervózně pižlá tupou pilou statný smrk. Zeptal se ho: „Co to děláte, pane?“ „Kácím. Už čtvrtou hodinu sekám a řežu tento jeden velký strom. A jsem už hodně unavený. A stále více naštvaný.“
„Ale vždyť máte úplně tupou pilu i sekeru,“ všiml si dědeček. „Proč si je nenaostříte?“
„Na takové hlouposti nemám čas! Nezdržujte mě s tím. Nevidíte, že musím kácet?“
*****
Když fičíme v práci i doma takřka bez zastavení, snadno se stane, že nás množství úkolů zavalí jako koš smradlavých fusek. Přepínáme do reaktivního módu, upozaďujeme věci, které nám dělají radost, nestíháme dobíjet energii, pořád něco musíme…
Zkracujeme dech.
Pokud o něj nechceme přijít úplně, měl by být povinnou součástí každého systému osobní produktivity pravidelný prostor pro naostření pily. Zastavit. Vyskočit z toho bordelu ven, najít si klidný koutek a pozorně si tu spoušť s odstupem prohlédnout.
A klidně si dát na čas.
Kam se jdu? Proč tam jdu? Kolik z toho, co dělám, mě fakt někam posouvá? Co je důležité? Kde zbytečně plýtvám časem? Čemu je potřeba říct ne? Jak si můžu věci zjednodušit?
A otázka za zlatého bludišťáka: Mám z toho, co dělám, ještě vůbec radost?
No. Od září, co je prcek na světě, jsem dělala jen to úplně nejnutnější. Devět měsíců více či méně řízeného sprintu. V jednu chvíli už jsem ale začínala mít pocit, jako by na mě snad někdo ty smradlavé fusakle metal kulometem a já už se v nich pravidelně brodila až po pás.
A tak si říkám: “Nestíháš? …tak to už je fakt potřeba ZASTAVIT!”
Jak jsem na to šla
Správně mě nakoplo nedávné přečtení knížky “Zaměřte svou pozornost” (Michael Hyatt), která, stejně jako můj oblíbený Esencialismus, říká, že: “Produktivita neznamená udělat víc věcí. Produktivita znamená udělat ty správné věci.” (a já bych ještě doplnila: “za poloviční dobu”).
A tak jsem si v květnu udělala ostřící 2 týdny:
- Prošla jsem si všechny své poznámky, nápady, odkazy, doporučení a zkrátka vše, co jsem měla za tu dobu nezpracované ve svém poznámkovém inboxu v aplikaci Keep. Všechny jsem je zpracovala. (10h času)
- Uklidila jsem si záložky v prohlížeči, které používám mimo jiné i pro ukládání různých zajímavých článků, videí, kurzů, nástrojů a inspirací (zkoušela jsem na to chvíli používat Notion, ale bylo to pro mě kvůli dalšímu proklikávání zbytečně zdlouhavé). Záložky využívám jako nástroj hodně intenzivně a už jsem tam měla fakt mrdník. Teď mám nastavený více zjednodušený systém složek a je to bájo! (6h času)
- Prošla jsem odporné množství emailů, které jsem měla odložené na později, poctivě jsem je prošla a uložila si všechny zajímavé poznámky a odkazy. (10h času)
- Stáhla jsem si na desktop aplikaci unroll.me (je zdarma, jen musíte při jejím otevření zakliknout, že nejste z EU, jinak vám nepůjde kvůli GDPR spustit), která mi pomohla pročistit téměř všechny emaily, k jejichž odebírání jsem byla ať už dobrovolně nebo nedobrovolně přihlášená (co appka nenašla, to jsem ještě ručně doprošla přímo ve schránce přes vyhledání slov “odhlášení”, “odhlásit”, “subscription” nebo “unsubscribe”). Dá se to udělat i bez pomocí aplikace, ale měla bych s tím mnohonásobně víc klikání. Z většiny odebírek jsem se odhlásila a ze zbytku si teď část nechávám posílat v hromadném mailu, který mi uroll.me vytvoří. (1h času)
- Stáhla jsem si na desktop (win) aplikaci aText na automatické doplňování často používaných údajů (adresa, email, IČO,….) a odpovědí. Stačila jen chvilka pro nastavení zkratek a hotovo. Je to boží! (0,5 h času)
- Domluvila jsem si mentoringová setkání s několika lidmi, jichž si pracovně i lidsky vážím, a šla s nimi na oběd nebo na procházku. Radila jsem se s nimi o mém dalším podnikatelském směřování a nasávala, jak to dělají oni.
- Promazala jsem si ještě víc počet lidí, které sleduju na sítích, abych na nich v případě, že mi to ujede, strávila ještě méně času než teď (0,5h času)
- V mobilu jsem si vytvořila složku s názvem "A máš čas odepsat?". Do ní jsem si přesunula aplikace, přes které mě někdo kontaktuje (Instagram, Slack, Email, Twitter, LinkedIn,...). Mám na telefonu vypnuté notifikace, ale v poslední době jsem si udělala blbý návyk do appek pořád chodit a kontrolovat, jestli mi někdo nepíše. Ale ne vždy jsem měla čas se tomu opravdu věnovat. Hezky dopamin z příchozích zpráv, to jo, ale odmakat si odpovědi, navíc efektivním způsobem, to už ne. Takže šup sem hezky s mezikrokem v podobě složky, která mě přibrzdí a zvědomí mi, co dělám a jestli je pro to ta správná doba. (5 min času)
- Aktualizovala jsem si svou vizi a cíle, včetně bucketlistu. (3h času)
- Prošla jsem, co vše si sleduju při svém pravidelném měsíčním review, a zhodnotila, co teď opravdu potřebuju nutně sledovat a co dělám spíš už jen ze zvyku. Výsledek mi teď ušetří měsíčně cca hodinu času navíc. (0,5 h času)
- Zrevidovala jsem si vše, na čem mám v plánu v nejbližší době pracovat, a koukla, co můžu nějak delegovat. Rozeslala jsem poptávku na jejich outsourcing. (v procesu)
- Mám ještě v plánu: více zautomatizovat některé činnosti, které pravidelně na počítači nebo telefonu dělám (omrknu na to appky Zapier a IFTTT) - to už jsem teď nestihla, ale rozhodně se k tomu hodlám co nejdřív dostat.
- Hint, který mi během toho hezky fungoval: po celé ty dva týdny jsem si pouštěla videa s rozhovory a přednáškami jiných freelancerů, ve kterých sdíleli, jak mají nastaveno své podnikání a věci kolem něj (nejčastěji šlo o videa z Na volné noze a videa z vysokoškolského kurzu Od UČO k IČO, ke kterým jsem se jako jedna z přednášejících dostala). To mě jednak motivovalo k tomu, abych tohle potunění vůbec dokončila, ale hlavně jsem si rovnou všechny ty božosti, o kterých mluvili, rovnou zkoušela a přišla díky tomu na spoustu vychytávek.
- Technické vychytávky jsem si posbírala z newsleteru “Digitipy Honzy Dolejše”.
Stojí to trochu časové investice, ale vrátí se to.
Prakticky téměř okamžitě.
Teď už stačí přidat si do kalendáře nějaká ta průběžná a pravidelná minibroušení a je to. Fusky pod kontrolou.
Jinak pokud byste se chtěli nechat knihou “Zaměřte svou pozornost” také inspirovat, kupte si ji rovnou u nakladatele TADY. Pokud při nákupu zadáte kód “agilefluencer”, já z toho budu mít dobrý pocit a vy na ni budete mít 20% slevu 🙂