👍 Proč si ji přečíst: Kniha je určena všem lidem, pro které je těžké vybrat si mezi spoustou skvělých pracovních i životních příležitostí jen těch několik málo opravdu vynikajících. Esencialismus je druh minimalismu, který nás má naučit zvolit si jen to skutečně podstatné a žít tak naplněný život bez zbytečného zahlcení. Nejedná se pouze o nějakou time-managementovou knihu, jak by se možná zprvu mohlo zdát, ale jde spíše o celkovou životní filozofií. Kniha nás nejprve naučí, jak odlišit zásadní málo od banálního mnoha, poté jak vše v našem životě na toto esenciální málo osekat, a nakonec jak to udělat, aby vám toto málo šlo skutečně od ruky.

❤️ Co mi dala: Kniha popisuje filozofii a způsob života, který mi byl před časem ještě tolik vzdálený a který teď čím dál více žiju. K mnoha věcem jsem si došla sama. Mohla jsem k nim ale dojít daleko dřív, kdyby se mi tato kniha pár let neválela netknutá na poličce (*facepalm). Uvědomění si, co je pro mě skutečně důležité, zjednodušování, klidná hlava, jasný směr a priority, žití v přítomnosti - každá kapitola byla buďto "přesně!" nebo "ty jo, aha vlastně". Co například používám doteď, je: "Pokud to není 100% ano, pak je to ne" a otázka: "Kdyby se mi tato příležitost nenaskytla, co bych byla ochotna vynaložit, abych ji získala?"

5 z 5: Za mě to byla jedna z nejpřínosnějších knížek, jakou jsem četla, a dostala se dokonce i do mých osobních TOP 5 knih. Není tam žádný bullshit navíc. Každá stránka by si sem zasloužila dát screenshot. Škoda, že se o ní víc neví, zasloužila by si to. Vřele doporučuji!

*Kniha aktuálně není v češtině nikde k sehnání, pouze v angličtině. Psala jsem do Albatrosu šéfredaktorce sekce Management Press Haně Hozové, jestli a kdy bude kniha znovu vydána, ale email je i po jedné upomínce zatím víc jak 2 týdny bez odezvy. Ale tak třeba jednou...