*Tento kousek ještě na svou plnou recenzi čeká. Zatím k vám letí alespoň mé první dojmy ihned po přečtení:
Tak trochu jiná knížka o zdravém životním stylu.
Autorem je novinář, který má vystudovanou biochemii a dlouhodobě se tomuto tématu v rámci své novinářské profese věnuje.
A co v rámci této knihy udělal?
Vzal všechna tvrzení a doporučení, která se všeobecně tradují v oblasti zdravé výživy, doplňků stravy, sportu, spánku a dalších, a provedl u nich důkladnou rešerši. Odkud se původně vzala? Která z nich jsou skutečně podložena studiemi? A které z těchto studií byly opravdu provedeny metodologicky správně, takže z nich vážně můžeme něco usuzovat?
Pořád je potřeba brát v potaz to, že se v těchto dynamických oblastech stále objevují nová zjištění, takže i tato kniha časem postupně zastarává. Ale přišla mi převelice přínosná z hlediska rozšíření kontextu některých notoricky známých doporučení (10 tis. kroků denně, užívání omega-3, pitný režim, otužování apod.) a tudíž i schopnosti kritičtěji zhodnotit, do čeho svůj čas, pozornost a peníze s ohledem na mé individuální potřeby investovat chci a do čeho ne.
Kniha však za mě místy kulhala v jedné zásadní věci: jakkoliv autor sám pranýřuje nedostatečné důkazy pro určitá doporučení, je vzápětí u jiných schopen používat obraty typu: "Dlouhodobý vliv zatím ještě není na tomto poli dostatečně prozkoumán, ale jeví se, že bychom měli..." A buch to tam! Doporučení jako kráva, robustní podklad (zatím) žádný.
Nicméně i tak je ta knížka nesmírně hodnotná. Spousta nových informací, nových úhlů pohledu a díky (věřme) nestrannosti i trochu střízlivější rétoriky. Rozhodně tedy moc doporučuju k přečtení!
Ale zkrátka jako u všeho v této oblasti...nebrat ji jako dogma 😉