👍 Proč si ji přečíst: Tenhle starověký čínský text o válečné strategii je považován za nadčasovou leadershipovou knihu použitelnou i pro dnešní svět byznysu a osobního života. Může pomoci změnit váš pohled na řešení konfliktů, vyjednávání nebo třeba vedení týmu. Nejedná se o žádný návod na agresi - právě naopak: nejlepší bitva je podle autora ta, kterou není potřeba vůbec svést. Proto čtenáře učí principům, jak zvítězit bez boje díky tomu, že dokážeme chytře využít svých silných stránek a číst správně situace, lidi i příležitosti kolem nás. Její myšlenky ohledně důležitosti sebepoznání, přípravy a strategického myšlení jsou dnes stejně platné jako před 2500 lety - pokud jste tedy fanoušci moudrostí, které přetrvaly tisíciletí a dají se aplikovat prakticky na každou životní situaci, kde potřebujete "zvítězit", mohla by vás tato útlá knížka zaujmout.
❤️ Co mi dala: Je citovaná v tolika leadershipových knihách, že jsem si ji prostě musela přečíst. A mám po jejím dočtení pocit, že i chápu, proč ji lidé měli dřív tendenci metaforicky aplikovat na řízení firem a zaměstnanců. Věřím ale, že dnes už i v rámci firemního prostředí opravdu žijeme v jiné době: od boje jsme se posunuli ke spolupráci, od focusu na konkurenci k focusu na zákazníky a jejich potřeby, od tajností k transparentnosti, od úskoků k fér hře. A pokud takhle doposud nežijí všechny firmy a obory, pak chci moc věřit tomu, že už je to jen otázka generační obměny, která je již v procesu a trpělivě čeká na své dokončení. No zkrátka, kniha mi dala zejména vděčnost za mou pracovní bublinu, ve které žádnou takovou knihu nepotřebuji. A uvědomění, jak úžasné je, že se jako společnost postupně stále víc posouváme k filozofii nekonečné hry a k mnohem růstovějšímu způsobu myšlení.
⭐ 3 z 5: Jakože jo, v době, kdy byla napsaná, šlo bezpochyby o geniální text. Bylo husté, co všechno musel vojevůdce během svého rozhodování znát a zohlednit, a Sun-c’ byl fakt týpek, jaké dílo dokázal ve své době vytvořit. A pokud budete knihu brát do ruky coby klenot a raritu, pak určitě není důvod, proč si ji nepřečíst. Za mě je však už na čase přestat tuto knihu citovat v kontextu firemního řízení a leadershipu. V současné době už máme mnohem funkčnější přístupy i mnohem kvalitnější zdroje. A hlavně už máme stále sílící zkušenost, že takový management, který ještě stále hraje svou hru postaru, kdy si plete firemní prostředí s válečným bojištěm, přivede svou firmu dřív či později do záhuby. Howgh!