Zdravím vás, přátelé!

Tento newsletter měl být původně o tom, jak si jít za svými sny ✨ O tom, jak jich dosáhnout, jak je zhmotnit, jak je žít.

Ale není o tom. A já vám hned řeknu proč.

Nejdřív se vám ale musím omluvit, že jste na něj museli tak dlouho čekat. Mám teď, co nám prcek povyrostl, asi o polovinu méně času na tvorbu než dřív, proto je možné, že vám někdy přijde newsletter po měsíci, ale někdy třeba taky po dvou nebo po třech…

Snad se na mě tedy za to nebudete zlobit, když se s jeho odesláním někdy trochu opozdím. Budete zkrátka vědět, že když to jde, tvořím jako ďas, a v mezidobí maminkuju, čtu knihy nebo o nich pro vás píšu recenzi ❤️

No a nebo taky že jsem totálně zaseknutá jako třeba v případě tohoto vydání 🙈😀

A tím se dostávám k tomu, proč není o tom, o čem měl původně být - o plnění snů. Já už jsem ho totiž měla prakticky celý napsaný a pak…

Po vydání minulého dílu a s ním spojeného článku o budování návyků, mi přišla spousta zpráv. A nemálo z nich bylo v tomto duchu: “Článek hezký, ale mně chybí moje proč. Nemám žádnou vizi, kam směřuju. Jak ji mám najít?

Zaskočilo mě to.

Já svoje proč vždycky měla, takže mě tahle varianta vůbec nenapadla.

Chci psát o tom, jak si plnit sny a přitom k čemu vám to bude, když jsou tyto sny mlhavé nebo dokonce žádné?

“Sakra,” říkám si, “co teď…”

Seděla jsem nad tím několik dní. Přemýšlela jsem, jak to uchopit. Neumím se vžít do toho, jaké to je, nevědět kam směřuju, tak co o tom mám jako napsat?

Úplně jsem se zasekla.

Nakonec jsem si řekla, že to, co mám, zahodím, a napíšu to odznova. A rozhodla jsem se, že z tohoto tématu udělám newslettery dva: tento bude celý věnovaný tvorbě osobní vize 🌠 (to by v tom byl čert, abychom na to nepřišli!) a v tom příštím se zaměřím na to, jak tyto vize realizovat (= jak si jít za svými sny) ✨.

Taky jsem si řekla, že tentokrát nemá smysl sdílet, jak tyto věci dělám já, protože co se vize týče, ta prostě musí rezonovat a při její tvorbě to musí jiskřit. Jenže každého rozeznívá a zapaluje něco úplně jiného. A tak jsem se tentokrát obrátila na své chytré knihy a vybrala z nich to nejlepší, co vám může s tvorbou vaší osobní vize nějak pomoci.

👉 Vznikly z toho kromě tohoto newsletteru i 2 NOVÉ ČLÁNKY na blogu:

1. Osobní vize - jak jste na tom?

Protože pro každého z vás bude ta startovní pozice nejspíš trochu někde jinde, potřebujeme si nejprve zmapovat, kde se právě nacházíte. Přečtěte si jej prosím jako první. Řekne vám mimo jiné i to, jestli vám k něčemu bude i tento druhý článek 👇

2. 7 cvičení pro tvorbu osobní vize

Sedm nejlepších cvičení pro tvorbu osobní vize vybraných z desítek knih, které jsem přečetla. Snad si v nich vaše srdce najde to, které jej pořádně rozbuší!

A teď už si užijte zbytek newsletteru ❤

Díky, že tu se mnou jste!

Vaše

📚 5 knih, které...

...vám mohou pomoci při tvorbě vaší vize

 1. Čtyřhodinový pracovní týden - Z mé zkušenosti si z této knížky každý vezme něco úplně jiného, ale pro mě osobně byla tou, která mi nejvíc ze všech knih pomohla v uvědomění, že je můj čas omezený a tudíž by mě mělo zajímat, jak s ním nakládám. Vím, kam se chci dostat? A skutečně tomu odpovídá to, do čeho svůj čas investuju? Zjistila jsem, že ne. A radikálně jsem svůj život změnila.
 2. Kód k výjimečnosti - Tahle knížka staví na tezi, že naše přesvědčení utvářejí náš svět. Přišla mi dobrá na rozklíčování toho, v jakých zažitých (a ne vždy funkčních) vzorcích žijeme a že i často žijeme životy někoho jiného. Tohle je pro tvorbu osobní vize velmi důležité - dokázat se oprostit od svazujících přesvědčení a umět naslouchat tomu, co je skutečně moje. Pak už vás nic nezastaví!
 3. Přepište svůj příběh - Pokud máte pocit, že vám něco v rámci vaší osobnosti nebo přístupu k životu na cestě za vašimi sny překáží, ale myslíte si, že se nedokážete změnit, určitě si tuto knížku přečtěte. Pomůže vám s nastavením růstového myšlení a provede vás pomocí vhodné teorie i velmi trefných otázek změnou vnímání sebe sama i způsobu, jakým chcete žít, a najít nový směr.
 4. Jak dělat, co vás baví, a dostat za to zaplaceno - Může pomoci, pokud máte touhu živit se svým koníčkem a nevíte, jak na to. Nebo vlastně ani nevíte, že by se vaším koníčkem dalo živit. Nebo vás baví milion věcí a myslíte si, že nic neumíte tak dobře, abyste si tím mohli vydělávat. Neboooo… Prostě si ji přečtěte. Je fakt moc inspirativní!
 5. Designérem vlastního života - V článku Osobní vize - jak jste na tom? píšu o agilním, experimentálním přístupu k životu na cestě k hledání vize. Pokud vás tento přístup zaujal a chtěli byste nasát více, takhle knížka vás jím provede více do hloubky. Je v ní i několik cvičení, které vám mohou pomoci rozhýbat se, pokud jste uvízli někde, kde se necítíte úplně dobře.

🥑 Food for Thoughts

QUOTE: “Nemožné není fakt. Je to postoj.” (Muhammad Ali)

…a proto nebuďme nemožní a nepřestávejme věřit, že jsou naše vize možné!

OTÁZKA: “Kdybys měl/a kouzelnou hůlku a mohl/a si díky ní vyčarovat neomezené množství peněz, času a odstranit rázem všechny překážky - co bys dělal/a?”

Klasická koučovací otázka, která pomáhá odblokovat naše “nejde to” myšlení. Nechává přejít do popředí naše skutečné touhy, které tyto blokující myšlenky zadupaly do země. Je dost možné, že vám z toho nakonec vyleze vaše nahá čistá vize. A ano, blokády spojené s nedostatkem peněz, času apod. nezmizí, ale teď, když už budete vědět, CO skutečně chcete, můžete se začít ptát, JAK toho docílit. A to je často daleko jednodušší otázka. Zvlášť když konečně uvěříte, že to dokážete!

💡 Střípky pro ochytření

Drobky na téma tvorby osobní vize.

Seberozvoj

1. Broňa Sobotka - Broňu možná znáte jako trochu naspeedovaného učitele angličtiny, který ovládl YouTube. V tomhle videu můžete kouknout na naprosto klidného Broňu, který vám ukáže, jak moc dobře má promyšleno to, co dělá. Prozradí vám, jak si v praktických krocích nastavil vizi svého ideálního života a jak ji uvádí do praxe. Pro mě osobně to byla nesmírně inspirativní podívaná!

2. Web Posviť si - Michelle Losekoot dala ve spolupráci s odborníky dohromady několik sad sebekoučovacích otázek, díky kterým si můžete udělat jasněji v různých oblastech svého života. Mimo jiné je zde zpracováno i téma “Smysluplnost v životě”, které se váže na námět tohoto newsletteru, ale hodit se vám mohou i další. “Všechny odpovědi máš v sobě. Stačí je najít.” Tak vyzkoušejte!

3. Testing The "Impossible": 17 Questions That Changed My Life - Tim Ferriss, to je prostě klasika. Pokud vám nevadí angličtina, těchto 17 otázek pomáhá otvírat hlavu jedna báseň! (pokud byste je měli raději v češtině, pak je najdete i v knize Nástroje titánů). Já sama s tímto článkem nepracuju jako s něčím, co si přečtu na jeden zátah, ale jdu hezky čas od času po jedné otázce. Vždy, když potřebuju trochu nakopnout nebo chytit novou inspiraci.

Leadership

Jednou z rolí leadera je umět pracovat s vizí: tvořit ji, předávat ji ostatním, nadchnout je, aby za ní šli společně s ním. Mně osobně v této oblasti nejvíce pomohly 3 knihy:

 1. Začněte s proč - Zjistíte, proč svou vizi mít a hlavně - proč a jak ji ostatním komunikovat
 2. Pozitivní leader - Jedna z mála knih, která vám pomůže i s tvorbou vize samotné
 3. Vedení procesu změny - Praktická knížka, která vás provede osmi kroky, jak pro vaši vizi nadchnout i ostatní lidi a uvést ji i díky jejich pomoci do praxe (dostupná patrně už pouze v angličtině pod názvem “Leading Change”)

Agile

Má vaše firma vizi, kam jde? Super!

Má takovou vizi i váš produkt? Ne? Ajaj, chyba…

Proč?

Bez jasné vize pro koho a proč produkt/službu tvoříte a jak s ním chcete v budoucnu “změnit svět” se z něj brzy stane bastl různých featur pro všechny a zároveň pro nikoho. Uživatelé budou z množství funkcí zmatení a začnou vám odcházet ke konkurenci. Technická údržba se časem stane nesmírně drahou, protože většina vašich zaměstnanců bude trávit celé pracovní dny převážně tím, že se budou snažit udržet tu kopu nepořádku alespoň trochu v chodu. Budete proto v reakci na trh a potřeby zákazníků pomalí a vaši lidi budou všechno jen ne šťastní.

Produktová vize je vaším kompasem, který vám bude spolehlivě ukazovat, pro koho je váš produkt určen a jakým zákazníkům a požadavkům říkat ne.

Nevíte, jak na to? Zkuste některý z těchto nástrojů, který vám může pomoci vaši produktovou vizi ujasnit:

 1. Product vision board (s hezkým vysvětlením TADY)
 2. Lean Canvas (s hezkým vysvětlením TADY)
 3. The Business Model Canvas (s hezkým vysvětlením TADY)

✨ Ze života Agilefluencera

…o tom, co mě k tématu osobní vize i mimo něj baví a čím se aktuálně zabývám:

🤯 Zaujalo mě

Abychom to s tou honbou za vizí náhodou nepřehnali, přikládám úryvek z knihy Černá labuť. Rezonoval se mnou jako 🐖, tak snad inspiruje i vás!

Kdy zmeškaný vlak nemrzí

Jednou jsem dostal radu do života, kterou považuji za použitelnou, moudrou a empiricky platnou. Můj pařížský spolužák a budoucí romanopisec Jean-Olivier Tedesco mi tehdy zabránil, abych se pokusil doběhnout metro, a poznamenal: “Vlaky zásadně nedobíhám."

Ukažte osudu, že máte navrch. Naučil jsem se odolat pokušeni rozběhnout se, abych to či ono nezmeškal. Možná to vypadá jako rada velmi nicotná, ale počítá se. Když jsem odmítl dobíhat vlaky, objevil jsem díky tomu skutečnou cenu elegance a estetiky chování, pocit, že mám pod kontrolou svůj čas, rozvrh úkolů, svůj život. Zmeškaný vlak mrzí pouze tehdy, když se jej snažíte doběhnout! Také nenaplnění představy o úspěchu, jakou chová vaše okolí, vás bude trápit jen v případě, že se o to budete pokoušet.

Pokud se takto rozhodnete dobrovolně, nebudete stát vůči honbě za mamonem pouze bokem, ale budete nad ni i nad celou společenskou hierarchii povzneseni. (…) Pány svého vlastního jednání jste však vždy; učiňte z toho tedy svoje východisko.”

Boží, ne? 🙂

🤓 Tipy na čtení/poslouchání

Když už se tu tak bavíme o vizi, lidé s ní často mívají spojeno i téma smyslu života.

Tohle video o smyslu života už určitě musíte znát...

A pokud ho neznáte, tak ho určitě MUSÍTE znát!

📺 Optimistic Nihilism (6:09)

💯 Můj hack

Občas mi do života vpadne nějaká skvělá příležitost. Ať už je to nabídka zajímavé práce, pozvání někde vystoupit nebo spolupráce na božím projektu s úžasnými lidmi - moje první reakce je vždy stejná: “Wow, to chci!”

A dřív bych skutečně na vše okamžitě kývla. Z opodstatněných důvodů, samozřejmě: bavilo by mě to zkusit, hodně se toho naučím, seznámím se se zajímavými lidmi, budu dělat v husté firmě, krutopřísně mi to zlepší společenskou prestiž,…

Jestli vám to zní povědomě, tak bacha, je to past!

Vždy je víc skvělých věcí, které se dají dělat, a můžete se vsadit, že pro ně budete mít i skvělé zdůvodnění! Ale čas máte jenom jeden…

Pár let mi trvalo, než jsem si uvědomila, že můj kalendář ani život nejsou nafukovací. Potřebovala jsem si projít vyhořením, aby mi došlo, že prioritizovat musím nejen na škále “chci” - “nechci”, ale také v nuancích “tohle chci o trochu víc” - “tohle chci o trochu míň”.

Hodně inspirace na toto téma jsem našla v knize Esencialismus (dostupná je aktuálně už pouze v angličtině, ale věřte mi, že stojí za to!) - díky ní se teď v případě, že se mi zase naskytne nějaká neodolatelná příležitost, ZASTAVÍM a nejprve si položím tyto 3 otázky:

1. OPRAVDU to chci?

Jo, ta role CEO může být strašně zajímavá, ale fakt chci zase trávit celé dny na meetinzích a nemít možnost téměř žádné časové svobody? Aktuálně určitě ne. Takže: Pokud to není 100% ano, pak je to NE (o tomhle tématu mluví také kniha “Hell Yeah or No”).

2. Kdyby se mi tato příležitost nenaskytla, co bych byl/a ochoten/a vynaložit, abych ji získal/a?

Tuhle otázku si potřebuju klást častěji - ještě mám v její aplikaci pořád mezery. Zejména když mě někdo požádá o “pár minut času”, aby se se mnou o něčem poradil (= hodina sosání informací zdarma) nebo mě požádá, abych vystoupila na jeho akci, kam nakonec přijde 10 lidí. Nerada zklamu lidi, kteří se na mě obrátí. Cením si toho, že mě oslovili. A samozřejmě v tom hraje roli i ego, kterému dělá dobře, že jsme tak “skvělí a potřební”. Ale opravdu bych za tyhle nabídky byla ochotná třeba zaplatit nebo o ně nějak usilovat? Pokud ne, odpověď by měla být jasná…

3. O co mi skutečně jde?

Otázka úzce souvisí s mou vizí. Je to, co se mi nabízí, s mou vizí nějak spojeno? A jak moc velký vliv to na ni bude mít? Zásadní? Zanedbatelný?

👩‍🎓 Co se učím, co zkouším

Už jsem o tom psala v úvodu: Nestíhám. Hodně.

V jednu dobu už to vypadalo, že zvládnu všechno stejně jako před tím, než jsem se stala mámou, a chvíli nato se mi začalo všechno sypat na hlavu. Ztrácela jsem se v prioritách, přepínala do reaktivního módu a na chvíli jsem i přestala chápat, proč to všechno vůbec dělám.

Moje vize se začala mlžit a byla celá nějaká rozplizlá. (pozn.: googlila jsem nějaká trefná přirovnání k “rozplizlý jak” a našlo mi to recenzi filmu, která začínala větou: "Bože, to bylo nudně rozplizlý, jak sperma ve vlasech holky”. Pobavilo mě to. Sem bych to ale samozřejmě nikdy nenapsala! 😉😁)

A tak jsem zastavila. A udělala jsem si jarní úklid v hlavě i v počítači. Byl to můj čas pro “naostření pily” - zamyšlení, optimalizaci, zjednodušení a zefektivnění. A hlavně: vrácení se k podstatě toho, co je mé proč.

Optimalizace mi přidala trochu volného času navíc, největší benefit byl ale v tom, že jsem se díky tomu uvolnila a dokázala si užívat léta, ať už mi úkoly přetékaly nebo ne. Občas je prostě fajn se ze všech těch ***** vynořit a znovu se pořádně nadechnout!

Pokud by se vám podobné cvičení taky hodilo, mrkněte na blogpost, kde sdílím, jak jsem v rámci svého úklidu postupovala.

🙋‍♀️ Co je u mě nového a co chystám

1️⃣ Pokud vám newsletter přináší hodnotu, teď už můžete mou tvorbu podpořit i finančně ❤️ Buďto se můžete stát mým pravidelným podporovatelem (Pickey) nebo mě jen tak jednorázově pozvat na virtuální kafe (BuyMeaCoffee). Tímto zároveň děkuju prvním pěti andělům, kteří už se rozhodli mými patrony stát - tenhle newsletter mi zabral 41 hodin a jeho tvorba byla díky tomu o poznání veselejší, to mi můžete věřit! 🙏

2️⃣ Na webu a blogu přibyly tři novinky:

 1. Archiv již vydaných newsletterů - pokud vám některé z předchozích témat uteklo, nyní máte možnost si jej zpětně přečíst!
 2. Sekce knih, které mám již přečtené, ale ještě nemají vlastní recenzi - najdete zde vždy alespoň mé první dojmy, které sdílím se svými sledujícími na mém Instagramu vždy ihned po přečtení knížky.
 3. Záznam webináře o práci s týmovými cíli metodou OKR se už dá zaplatit také kartou - jeho nákup tak už dokončíte raz dva. A navíc tím podpoříte svou oblíbenou Agilefluencerku 😉

3️⃣ Uvolnilo se mi 1 místo na dlouhodobý online mentoring. Jestli byste se rádi posunuli v některém z těchto témat (nebo ve všech najednou): agile, práce s týmy, leadership nebo vlastní seberozvoj, jednoduše se mi ozvěte na hana@jadavan.com

4️⃣ Vyšly další 2 díly Knihy měsíce Red Button:

 • Knihu pro měsíc červenec doporučil odborník na řečnické dovednosti Martin Vasquez a stala se jí knížka Přednášejte jako na TEDu - rozhovor si můžete pustit TADY (10 min)
 • Knihu srpna představil biohacker Libor Mattuš a je jí jeho autorská knížka “Chladová terapie” - na video můžete kouknout TADY (9 min)

5️⃣ Už je k dispozici záznam mého vystoupení v pořadu Hodinka s expertem, kde jsem sdílela, jak může Scrum Master podpořit práci Product Ownera a pomoci mu dělat ji na top úrovni. Jestli vás zajímá toto know-how, které se na internetech těžko googlí, můžete na něj kouknout TADY! (60 min - aby se vám záznam zobrazil, musíte být přihlášeni na platformě Red Button EDU)

📚 Dočetla jsem

*Některé odkazy obsahují affiliate linky, přes jejichž nákup můžete podpořit mou tvorbu. Slevový kód platí pouze pro tištěné knihy.

📖 Aktuálně mám rozečteno

*Některé odkazy obsahují affiliate linky, přes jejichž nákup můžete podpořit mou tvorbu. Slevový kód platí pouze pro tištěné knihy.

✍ Co nového na blogu

Recenze knih:

Výběry z knih:

🔥 Co se šustlo na mých sítích