Zdravím vás, přátelé!

Tento díl newsletteru je věnovaný budování návyků 💪

Vždy, když se mě někdo zeptá, co bych poradila svému mladšímu já, bylo by to toto: “Začni dřív s budováním návyků!”.

Jakmile jsem si je začala osvojovat, můj život se rapidně změnil k lepšímu. Mají za následek většinu zlepšení, která jsem popsala v článku Co mi dalo čtení seberozvojových knih.

Než jsem se naučila, jak si návyky osvojit, byl to boj. Každé nadšení mi vydrželo maximálně čtrnáct dní a pak hezky šup zpět ke starému lenivému životu, pizze a výčitkám svědomí. A není to tak dlouho zpátky...

Napsala jsem proto při této příležitosti článek na blog, ve kterém sdílím všechny možné strategie a tipy, které jsem na sobě s větší nebo menší úspěšností vyzkoušela, a které mi pomohly toto mistrovství ovládnout.

Jmenuje se 20 tipů, jak se stát mistrem návyků (a zvládnout všechno, co chcete) a má pět dílů (seznam s odkazy níže). Najdete tam úplně VŠECHNO, co budete na své cestě k pravidelným meditacím, ledovým sprchám, brzkému vstávání, běhání, čtení nebo čemukoliv jinému, po čem vaše srdce touží, potřebovat!

Stejně jako minule budete mít jako odběratelé newsletteru k článku přednostní přístup, všichni ostatní jej uvidí až o 14 dní později.

Tady je:

1. díl - o tom, jak si nastavit hlavu

2. díl - o tom, jak s osvojením nového návyku začít

3. díl - o tom, jak pomoct tomu, že si návyk udržíme

4. díl - o tom, jak ještě více zvýšit šanci, že se nám návyk podaří zvládnout

5. díl - poslední dva tipy k tomu, jak se stát mistrem návyků

Budu moc ráda, když mi pak dáte vědět, co všechno jste zkusili a jestli vám to přineslo užitek. Fakt mi to udělá radost!

A teď už si užijte zbytek newsletteru ❤

Díky, že tu se mnou jste!

📚 5 knih, které...

...vám pomohou pochopit, jak fungují návyky a jak si je osvojit

 1. Atomové návyky - Asi nejkomplexnější knížka o umění práce s návyky na trhu.
 2. Zen Habits - Kniha, která mě osobně naučila s návyky skutečně pracovat. Malá, svižná a nadmíru účinná.
 3. Konec prokrastinace - Část knihy věnovaná návykům je popsána velmi jednoduše a srozumitelným jazykem, takže může sednout i lidem, kteří nejsou zrovna self-development freaks.
 4. Síla zvyku - Dozvíte se co a proč se děje s naším mozkem, když se pro nás nějaká činnost stane zautomatizovanou, jak funguje naše vůle a jak to vše využít v praxi.
 5. 52 změn - Soubor 52 tipů na užitečné návyky do života a návod, jak si je po krůčcích osvojit.

🥑 Food for Thoughts

QUOTE: “Lidé nerozhodují o své budoucnosti; rozhodují o svých návycích a ty rozhodují o jejich budoucnosti.” (F.M. Alexander)

Víc pravdivější ten citát už ani být nemůže. Kéž bych ho znala dřív. A kéž bych se podle něj začala i dřív chovat... (a kéž by začaly dřív vycházet knihy od Melvila, ale to už je zase jiná písnička 😀)

OTÁZKA: “Který návyk by ti dvojnásobně zlepšil život, kdybys ho dokázal/a dělat pravidelně?” nebo “Kterého zlozvyku když se zbavíš, bude tvůj život dvojnásobně lepší?”

Kvalita života se dá zlepšit obojím: adopcí užitečných návyků i zbavením se něčeho, co nám neprospívá. Zamysli se nad obojím a zvol si, která cesta ti je aktuálně bližší. Urči si první krok, který ti k tomu pomůže, a zapiš si do kalendáře, kdy ho uděláš. Pokračuj. Vytrvej 💪

💡 Střípky pro ochytření

Drobky na téma zvyků, návyků a zlozvyků.

Seberozvoj

5 návyků, které vám změní život

Pokud jste v oblasti návyků nováčky a nevíte, kde začít, zkuste tohle kombo:

1. MEDITACE

Proč: V první linii vás naučí chvilkovému zklidnění, časem už dokážete úplně vypínat hlavu i ve stresových situacích - hodí se zejména pokud trpíte zacykleným přemýšlením nebo kvůli tomu nemůžete večer usnout (typicky když pořád dokola přemýšlíte co jste měli někde říct a neřekli, či jste ze stresu ze zítřejší prezentace apod.). Meditace má ale i spoustu dalších benefitů!

Jak: Technik i přístupů existuje více. Pokud jste naprostí nováčci, doporučuji zkusit nejprve nějakou appku, která vás na začátku procesem meditace provede a vše vám vysvětlí. Já jsem začínala s 2 min meditacemi free verze Headspace, ale od té doby už změnily subscription model, vy můžete vyzkoušet třeba české Calmio. Začněte nejprve s několika minutami (já začínala na 2 minutách) a přidávejte na délce teprve až pro vás bude udržení klidné mysli už nějakou dobu snadné.

2. OTUŽOVÁNÍ

Proč: Když úplně pominu zdravotní benefity, kterých je nespočet, přinese vám otužování i nejméně dva mentální benefity: ihned po něm se budete skvěle cítit, protože se vám vyplaví dopamin, a také si tím dlouhodobě trénujete vůli a mentální odolnost, které se hodí i v jiných oblastech života.

Jak: Opět můžete použít více technik a přístupů, včetně toho, zda budete praktikovat mokré nebo suché otužování. Moc hezky o tom píše Libor Mattuš ZDE. Mně osobně se osvědčil postup, kdy jsem začala s ranními ledovými sprchami, ale nejprve jsem si otužovala vždy jen nohy (začala jsem na 30 sekundách) a teprve za čas postupně přidávala další části těla a prodlužovala i délku.

3. ČTENÍ

Proč: Jak moc dokáže čtení těch (pro vás) pravých knih změnit po všech stránkách kvalitu života k lepšímu, se můžete dočíst v mé osobní zpovědi Co mi dalo čtení seberozvojových knih. Věřím, že spoustu věcí budete mít podobně!

Jak: O tom, jak si vybudovat a udržet čtecí návyk, jsem se podrobněji rozepsala v článku Jak přečíst 52 knih za rok 2/5: Jak si vybudovat čtecí návyk

4. CHŮZE (nebo jiný pohyb)

Proč: Kromě zdravotních a estetických benefitů a má pravidelný pohyb vliv na vylučování endorfinu a dopaminu (s publikem i serotoninu) a tím i skvělého pocitu po cvičení. A hlavně si stejně jako u otužování procvičujete svou vůli a mentální odolnost + stejně jako u meditace si cvičením čistíte hlavu (čím náročnější pohyb, tím více jste myslí v přítomnosti).

Jak: Rozhodně začněte postupně a s málem! Víte co je klíčem k pravidelnému pohybu? Začít s málem! A ještě jsem dostatečně nezdůraznila to, abyste...ZAČALI S MÁLEM! Dejte si takovou dávku, abyste se po ni necítili zbití nebo vyflusnutí. Pokud vás pak ještě několik dní bolí tělo nebo se cítíte unavení k padnutí, přehnali jste to. Příště tak může být zase o něco těžší, se k pohybu přimět. Takže co pomáhá? Začít s málem! Vážně...

5. MĚSÍČNÍ ZHODNOCENÍ

Proč: Pokud si najdete alespoň jednou měsíčně čas zastavit se, ohlédnout se za uplynulým obdobím a zhodnotit si minimálně to, jak se vám daří na cestě k vašim snům/cílům/vizím + v jakém stavu jsou vaše finance, zvyšujete si tím šanci, že své vysněné budoucnosti dosáhnete a nebudete v ní mít ani hluboko do kapsy.

Jak: Je ideální, když jsou tato měsíční zhodnocení napojena i na roční, čtvrtletní, týdenní a denní systém, ale pro začátek začněte alespoň s měsíční kadencí: je to dost dlouho na to, abyste stihli udělat nějakou akci, a zároveň dost krátká doba na to, abyste mohli včas změnit strategii nebo konkrétní akce, pokud se vychylujete z kurzu. Jak dělám svá zhodnocení já, jsem sdílela na Instagramu, chystám k tomu za čas ale určitě i nějaký článek na blog.

Leadership

5 návyků dobrého leadera

 1. Stále dokola ostatním opakovat vizi toho, kam a proč jdeme.
 2. Klást dobré otázky, které lidi i projekty posouvají dopředu.
 3. Všímat si věcí hodných ocenění a dávat na ně zpětnou vazbu.
 4. Všímat s věcí, které by zasloužily zlepšit, a vytvářet prostředí pro jejich zlepšení.
 5. Pravidelně ostřit pilu (neustále se vzdělávat a rozvíjet se po stránce odborné i osobnostní).

Agile:

7 zlozvyků Scrum Masterů, kterým je lépe se vyvarovat

 1. Vnucovat týmu existenci nějakého problému. Místo toho udělejte problém dostatečně viditelný i pro tým, aby ho sami mohli cítit a vnímat jako něco, co chtějí řešit. Nejste manažer, ale týmový kouč.
 2. Vnucovat týmu své řešení problému. Místo toho vytvořte prostředí, kde se tým o řešeních přirozeně a otevřeně baví, a použijte silné otázky, které jim pomohou přijít s vlastním nejlepším řešením. Nejste manažer, ale týmový kouč
 3. Grilovat tým za to, že nestihl dokončit všechny naplánované “lístky” ve sprintu. Místo toho otočte pozornost týmu na to, zda zákazníkovi doručili hodnotu odpovídající cíli sprintu, a podpořte jejich vnitřní motivaci v tom, aby jim na doručování hodnoty pro zákazníka skutečně záleželo. Nejste Project Manager, ale týmový kouč.
 4. Vést si tabulku kapacit týmu a nutit členy týmu, aby dopředu hlásili svou nepřítomnost. Místo toho naučte členy týmu zohledňovat dopady jejich nepřítomnosti tak, aby za včasné informování týmu sami převzali odpovědnost. Zároveň pomozte týmu vybudovat schopnost na nepřítomnosti efektivně a flexibilně reagovat. Nejste Project Manager, ale týmový kouč.
 5. Vyslýchat členy týmu na denních synchronizacích (Co jsi dělal včera? Na čem budeš dělat dnes? Máš nějaký problém?). Místo toho pomozte v týmu vybudovat přirozenou schopnost sdílet spolu důležité informace, řešit si efektivně blokace a synchronizovat se nad doručením cíle sprintu. Nejste manažer ani Project Manager. Jste týmový kouč.
 6. Dělat týmu posluhovače a organizátora meetingů. Místo toho naučte tým, aby si dokázal řešit problémy a poradit si v různých situacích sám. Také to, aby si dokázali vytvářet funkční týmové domluvy ohledně svého fungování. A aby se naučili revidovat, které věci skutečně potřebují dělat a v jak nezbytném rozsahu. Nejste jejich asistentka ani máma. Jste týmový kouč.
 7. Soustředit se pouze na tým a zapomínat na roli change agenta celé organizace. Nejste pouze týmový kouč. Pomáháte vytvořit agilní organizaci. To je váš ultimátní cíl. Nezapomínejte na to!

✨ Ze života Agilefluencera

Sekce o tom, co mě baví a čím se aktuálně zabývám.

🤯 Zaujalo mě

Nedávno jsem byla na diskusi k Brain & Breakfast, kde se svým tématem nalézání osobních limitů vystoupil Pavla Pumprla. Povídal zde mimo jiné i o vystupování z komfortní zóny.

Nemohla jsme to pustit z hlavy. Už jsem párkrát z komfortu vystoupila: absolvovala jsem několik Spartan Race, zvládla outdoorový pobyt v extrémních podmínkách, dokončila 2,5 hodinový rituál v potní chýši, užila si tandemový seskok padákem, prezentovala před velkým publikem, ...

Když se kousnu, zvládnu všechno. Nemám s tím problém. Vím, že se na sebe můžu spolehnout po mentální i fyzické stránce. A vím, že si po tom všem v tomhle ohledu nepotřebuju nic dokazovat.

Ale taky vím, že občasné vystoupení z komfortní zóny je potřeba.

Co mám tedy dělat?, říkám si. Jít ještě do nějakého většího extrému? Týden ve tmě? Putování v poušti?

Tak jsem se ho na to zeptala. “Co podle tebe znamená vystoupení z komfortní zóny pro lidi, jako jsem já?”

Víte, co mi řekl?

“Pro lidi jako jsme my, je největším vystoupením u komfortní zóny nedělat nic.”

Fuck.

Od té doby nad tím přemýšlím.

A hledám odvahu to zkusit... 😀

🤓 Tipy na čtení/poslouchání

3 články o návycích od českého guru osobní produktivity Dana Gamrota, které vám mohou být inspirací na vaší vlastní cestě:

 1. Nastartujte den rituály
 2. Vytvořil jsem návyk a uběhl maraton
 3. Mé týdenní rutiny

💯 Můj hack

Tentokrát se můj hack týká toho, jak si nenáročně udržuju pořádek ve skříních a zásuvkách. Mám ho z knihy 52 změn od Lea Babauty a dost se mi osvědčil i pro takové “nemilovníky” úklidu, jako jsem já 🙂

Spočívá v tom, že alespoň jednou týdně (ideálně častěji) uklidím jednu skřínku, poličku nebo šuplík. Vykrámuju všechno, co tam je, a rozdělím to na tři pomyslné hromádky:

1) věci, které používáme nebo k nim máme silný citový vztah - ty jdou po vytření daného prostoru zpět na své místo, případně jinam na místo nové;

2) věci, které jsme už rok nepoužili nebo už ztratily svou kvalitu - ty jdou nemilosrdně pryč z domu, ideálně někam do dobrých rukou, pokud je to možné;

3) věci, které sice nesplňují první bod, ale nechceme se jich zatím zbavit nebo máme pocit, že se mohou ještě hodit - ty dostávají další roční šanci a pokud je nepoužijeme ani po dobu následujícího roku, jdou pryč.

Mimo to tento přístup skvěle slouží i k pravidelné revizi prošlých potravin v kuchyni nebo léčiv v domácí lékárně.

A můžu ho i vřele doporučit jako druh trávení společného času s prtětem, kterého tím smysluplně zabavím, zároveň ho nepřetížím, protože jde jen o jeden úložný prostor. A třeba si časem sám tento užitečný návyk taky osvojí 🙂

👩‍🎓 Co se učím, co zkouším

Než se nám před osmi měsíci narodil prcek, vstávala jsem ráno mezi pátou a šestou, abych se věnovala sobě a svým ranním rutinám. Milovala jsem to. Absolutní klid. Nejen okolo, ale zejména v hlavě. To vědomí, že ostatní spí, že mi nebudou chodit žádné zprávy, že po mně nebude nikdo nic chtít, že na sítích bude mrtvo, plus odpočaté tělo i mysl - no byla jsem ta rána k nezastavení!

Moje ranní rutiny se skládaly z vypití vody po probuzení, ledové sprchy, poslechu audia během ranní hygieny, meditace, čtení a vědomé pomalé snídaně v absolutním tichu a samotě. Poté jsem si uvařila čaj s mlékem a šla tvořit - psát, vymýšlet koncepty, rozpracovávat různé nápady...

Po narození malého jsem vše krouhla na nezbytné minimum. Ledové sprchy držím pořád, ale péče o tělo probíhá ve spěchu, čtení jedu spíš jen po desetiminutovkách, snídaně jsou chaotickým souborem multitaskingu a meditace byly doposud absolutně nemožné - část focusu šla směrem k malému nebo jsem prostě z chronické únavy začala okamžitě usínat.

Miluju být mámou, zároveň mi ale chybí i můj klid, čas na přemýšlení, prožití všemi smysly...

Ale v posledních týdnech jsem začala cítit, že už to pomalu dozrává. Že je moje vnitřní chtění již dostatečně silné a domácí rytmus dostatečně stabilizovaný. A že už bude nějaký postupný návrat k mému předchozímu životnímu stylu zase možný.

Donedávna jsem všechny hodiny synova denního spánku věnovala primárně práci na svých projektech, vyřízení veškeré operativy a další nezbytnosti. Teď poslední tři týdny experimentuju se zkrácením pracovního času na polovinu a dávám získaný čas zpátky sobě: zařazuju zpět meditace, přidávám čas pro čtení a pro přemýšlení navíc a 2-3x týdně si zajdu zacvičit na hodinu do fitka.

Vůbec nevím, jak všechnu tu práci v tom zkráceném čase stihnu, ale to bude řešit mé budoucí já.

Mé snad zase o kousek spokojenější a vnitřně klidnější já 🙂

#nezapominatnasebe #dampakvedetjaktojde

🙋‍♀️ Co je u mě nového a co chystám

 • Hodinový záznam mého webináře o práci s OKR je v prodeji! Jestli chcete rychle zjistit, co jsou OKR, proč by vás měla zajímat, jak s nimi pracovat, jak je zavádět a čemu se vyvarovat, pak určitě neváhejte - lepší poměr kvality a ceny na trhu nenajdete. To myslím vážně.
 • Natáčela jsem rozhovor s Petrem Ludwigem pro pořad Kniha měsíce - tento díl bude v době, kdy vám newsletter přistane ve schránkách, zrovna čerstvě venku, tak můžete rovnou kouknout, kterou zásadní “must read” knihu pro vás Petr vybral. Rozhovor najdete TADY.
 • Proběhlo už několik online setkání nadšenců do seberozvoje v rámci Kniha měsíce - PRAXIS, kterou jednou měsíčně organizuju. Nasdíleli jsme si spoustu praktických tipů a zdrojů a fakt to mělo hodnotu. Příští diskuse má téma “Koučink a sebekoučink? Důležitý!” a proběhne 26.5. v 9:00- 10:00, tak se určitě neváhejte přidat! Přihlásit se můžete TADY.
 • Připravuju vydání ebooku věnovaného praktickým tipům a postupům, pro práci se samo-organizovanými týmy. Možná víte, že jsem pro vzdělávací platformu Red Button EDU točila pořad Týmy budoucnosti, který byl tomuto tématu věnovaný. Nyní se dočká své písemné podoby. Do ebooku přidám i několik nových tipů, které v pořadu nezazněly, tak pokud vás téma zajímá, určitě si ho pohlídejte. Příště dám vědět, jak to s vydáním vypadá!

📚 Dočetla jsem

 • Klíčem je klid; Audiokniha | Kniha (20% sleva s kódem “agilefluencer”)
 • S potížemi je jedna potíž; Audiokniha | Kniha
 • Změňte své návyky; Audiokniha | Kniha
 • Nekonečná síla; Audiokniha | Kniha nedostupná (vykoupila jsem poslední výtisk na internetu pardon, teď už leda zkusit koupit knihu z druhé ruky)
 • Klub ranních vítězů; Kniha
 • Ven z bludiště; Kniha

Mé první dojmy z těchto knih najdete v příloze 🧐

*Některé odkazy obsahují affiliate linky, přes jejichž nákup můžete podpořit mou tvorbu. Slevový kód platí pouze pro tištěné knihy.

📖 Aktuálně mám rozečteno

 • Zaměřte svou pozornost; Audiokniha | Kniha (20% sleva s kódem “agilefluencer”)
 • Všichni marketéři jsou lháři; Kniha nedostupná (pouze z druhé ruky)
 • Nekonečná hra; Audiokniha | Kniha
 • Síla hotentota; Kniha

*Některé odkazy obsahují affiliate linky, přes jejichž nákup můžete podpořit mou tvorbu. Slevový kód platí pouze pro tištěné knihy.

🔎 Co nového na blogu

🔥 Co se šustlo na mých sítích