Zdravím vás, přátelé!

Tento díl newsletteru bych chtěla věnovat čtení knih 📚

Primárně zde píšu o čtení odborných a seberozvojových knih, protože k nim mám sama blízko, ale zcela jistě půjde spousta věcí vztáhnout i na čtení beletrie.

Když jsem si toto téma malovala v hlavě, má představa vypadala jako krátký seznam tipů, které sama používám a které bych s vámi chtěla nasdílet. Protože se mě na ně často někdo ptá. Prý: “Jak to děláš, že přečteš knížku týdně?”. A tak si říkám: “Všechno jim to tam sepíšu!”.

A tak jsem psala.

A psala.

Nakonec se z krátkého seznamu mých osobních hacků stal pětidílný článek na blog (kdo by to byl řekl, že jich používám tolik?). Jo, není to málo, zato jsem si ale fakt nenechala vůbec nic pro sebe. Je tam úplně VŠECHNO!

Tak vám to sem dávám.

Exkluzivně o 2 týdny dřív, než článek uvidí všichni ostatní:

 1. Jak přečíst 52 knih za rok: “Kde pořád bereš čas na čtení?”
 2. Jak přečíst 52 knih za rok: Jak si vybudovat čtecí návyk
 3. Jak přečíst 52 knih za rok: “No to je všechno hezký, ale já neudržím pozornost!”
 4. Jak přečíst 52 knih za rok: Hacky pro udržování motivace
 5. Jak přečíst 52 knih za rok: God bless audioknihy!

Budu moc ráda i za tipy, které fungují vám! Neváhejte mi je poslat v odpovědi na tento newsletter nebo na hana@jadavan.com.

A teď už si užijte zbytek newsletteru ❤

Díky, že tu se mnou jste!

📚 5 knih, které...

...mi změnily život a za mnohé jim vděčím!

 1. Konec prokrastinace - Moje první seberozvojová knížka. Naučila mě tento žánr milovat.
 2. Mít vše hotovo - Moje první time-managementová knížka. Pomohla mi navždy uklidit můj chaos a dát mým cílům směr.
 3. Čtyřhodinový pracovní týden - Pomohla mi uvědomit si, co od života vlastně chci, a konečně se tím směrem doopravdy pohnout (a ne jen o tom pořád dokola žvanit).
 4. Zen Habits - Naučila mě, jak pracovat s návyky, a tím mě obrovsky zrychlit na cestě za mými cíli.
 5. Začni vydělávat na tom, co tě baví - Pomohla mi moje vize skutečně postupně zhmotňovat.

🥑 Food for Thoughts

QUOTE: “Bariérou, jež stojí mezi tebou a životem, jaký bys mohl/a při plném využití svého potenciálu žít, je nedostatečně konzistentní, nedůsledné využívání tvého potenciálu.”

Když se mi občas nechce číst, vzpomenu si na tento citát a hlavou mi proběhne dialog: “Proč čteš?” - “Abych se něco naučila” - “Proč se to chceš naučit?” - “Abych dosáhla XYZ” (dosaďte si cokoliv dle libosti). Často mě to mé “proč” nakopne k dalšímu čtení. A někdy ne. A i to je ok.

OTÁZKA: “What if you stopped trying to think your way through it and started to act your way through it?”

Volně přeloženo: “Co kdybys přestal/a přemýšlet a začal/a jednat?”. Autorem otázky je James Clear. Dá se to použít na vše, včetně čtení. Nepřemýšlej, jestli se ti chce číst nebo nechce. Prostě jdi, seber knihu a začni číst. Přestat můžeš vždycky, ale hlavně ZAČNI!

💡 Střípky pro ochytření

Drobky na téma čtení a s jakými knihami začít, pokud jste v dané oblasti úplným nováčkem.

Seberozvoj

3 články a videa, kde známí machři sdílí své návyky spojené se čtením

Leadership

10+5 knih pro leadery

Před půl rokem jsem psala blogpost o TOP 10 knihách, které by si měl přečíst každý leader. Dnes k nim přidávám ještě dalších 5 knih, které se věnují jiným způsobům organizace lidí a práce než jsou ty tradiční.

Firmy, které se nedokážou v dnešním komplexním světě rychle adaptovat na změny, dříve nebo později zaniknou. Někdy příště mohu doporučit knížky, které toto téma řeší z hlediska businessového, dnes tu mám však doporučení knihy, které ho řeší z hlediska organizačního. Fakt na ně koukněte - tohle už není sci-fi budoucnost, tohle je přítomnost!

*Odkazy obsahují affiliate linky, přes jejichž nákup můžete podpořit mou tvorbu.

Agile

5 knih, které by si měl přečíst začínající Scrum Master

 • Lean podnikání - nejprve se potřebujete naučit agilně přemýšlet a pochopit, jak rychle a levně ověřovat hypotézy, jak iterovat, jak spolupracovat se zákazníkem, jak nastartovat proces neustálého zlepšování apod. Touhle knihou bych tedy možná trochu překvapivě začala 🙂
 • Agilní metody řízení projektů - představí vám veškerou základní teorii a terminologii kolem agilního způsobu fungování a agilních frameworků
 • A Scrum Book: The Spirit of the Game - naučí vás opravdu dobře rozumět Scrumu, pochopit jeho filozofii a odlišit skutečný Scrum od toho, co si jen na Scrum hraje
 • Skvělý Scrum Master - pochopíte, co vše je vaší rolí a zodpovědností, včetně tipů, jak na to
 • Ať jsme všichni Spotify! - zjistíte, co skutečně znamená “agilní transformace”, co obnáší a jak ji dělat (a nedělat)

*Některé odkazy obsahují affiliate linky, přes jejichž nákup můžete podpořit mou tvorbu.

5 knih, které by si měl přečíst začínající Product Owner

*Odkazy obsahují affiliate linky, přes jejichž nákup můžete podpořit mou tvorbu.

✨ Ze života Agilefluencera

Sekce o tom, co mě baví a čím se aktuálně zabývám.

🤯 Zaujalo mě

V souvislosti s aktuální situací na Ukrajině mě zaujalo, jak strašně relativní je to, co považujeme za důležité. A na jak vratkých základech stojí naše sny, naše cíle, životní styl i vše, co jsme až doposud budovali.

Když v roce 2020 přišel Covid, byla jsem v klidu, protože jsem měla pocit, že mám do velké míry svůj osud ve vlastních rukou. Tentokrát to však bylo jiné. Najedou mě dělilo jen pár kroků sledu událostí od toho, aby mi někdo vyrval mého muže z náručí a nutil ho zabíjet lidi. Jen pár kroků od znehodnocení mého podnikání a devalvace všeho, na čem mi záleží. A já to nemám ve svých rukou ani trochu.

A tak teď hodně přemýšlím nad tím, jak udělat své základy stabilnější. Solidnější. Víc rozkročené. Když už je teď situace taková, jaká je, můžu se z ní aspoň místo lamentování pokusit poučit.

🤓 Tipy na čtení/poslouchání

Pořad Kniha měsíce, který se točí pro vzdělávací platformu Red Button Edu, už jsem tu zmiňovala minule. I to, že jsem jej od března převzala coby jeho moderátorka. Možná ale nevíte, že jsou tato krátká videa VOLNĚ DOSTUPNÁ i na YouTube!

O co jde?

 • Každý měsíc nějaký host doporučí knihu, která by podle něj neměla v naší knihovně chybět.
 • Jedná se o krátká videa do 10 minut, kde se dozvíte o čem kniha je, proč byste si ji měli přečíst a co z ní sám host aplikoval do své praxe.
 • Získáte tak skvělé tipy pro svůj literární bucketlist - já mnoho z těch knih četla a musím potvrdit, že jde většinou o skutečně výjimečné kousky.
 • Jaké knihy byly doporučovány již v minulosti, můžete rychle zjistit třeba zde.
 • Jednou za čas se podaří domluvit na doporučovanou knihu dočasná sleva, takže se pořad nebo jeho YouTube kanál vyplatí sledovat pravidelně!

📚 Dočetla jsem

Mé první dojmy z těchto knih najdete v příloze 🧐

*Některé odkazy obsahují affiliate linky, přes jejichž nákup můžete podpořit mou tvorbu. Slevový kód platí pouze pro tištěné knihy.

📖 Aktuálně mám rozečteno

 • S potížemi je jedna potíž; Audiokniha | Kniha
 • Klíčem je klid; Audiokniha | Kniha (20% sleva s kódem “agilefluencer”)
 • Klub ranních vítězů; Kniha
 • Všichni marketéři jsou lháři (nedostupná)

*Některé odkazy obsahují affiliate linky, přes jejichž nákup můžete podpořit mou tvorbu. Slevový kód platí pouze pro tištěné knihy.

💯 Můj hack

Ten článek, na který v samém úvodu odkazuju, je plný mých čtecích hacků, ale vyzdvihla bych tento:

Kdykoliv někde slyším nebo vidím doporučení na relevantní odbornou nebo seberozvojovou knížku, poznamenám si ji do své knižní databáze v Notion. Je to takový můj literární bucketlist. Aktuálně v něm je 543 nepřečtených knih. Čím víc nebo relevantnějších doporučení kniha má, tím je větší šance, že si ji přečtu. Výhodou však je, že vždy vím, co si přečíst, a snižuje se tím šance, že natrefím na blbou knížku.

(Btw. při mém aktuálním tempu mi bude trvat 10 let než všechny tyto knihy přečtu. Za předpokladu, že už nikdy žádné další knihy nevyjdou. A taky že mi už nikdo žádnou další nedoporučí. Haha. Ale reálné to pořád je! 😀)

👩‍🎓 Co se učím, co zkouším

3 články + 1 video o tom, proč a jak vzbudit ve vašich dětech lásku ke čtení. Já tohle téma teď dost studuju - kdy začít, jak a tak. Našemu prckovi je 6 měsíců, tak abych náhodou něco nepromeškala 😀 A tyhle zdroje mi přišly rozumné:

🙋‍♀️ Co je u mě nového a co chystám

 • Jsem jednou z přednášejících kurzu “Od UČO k IČO”, který studentům MUNI odhaluje svět freelancingu. Kromě mě zde vystoupí ještě Petr Mára, Robert Vlach, Margareta Křížová a další zvučná jména. Mám díky tomu lehký imposter syndrom. Ale moc si toho vážím a hodlám si to 12.4., kdy na mě přijde s tématem “Online” řada, maximálně užít!
 • Od března jsem opět spustila možnost osobních mentoringů. Zatím v omezenější míře, abychom otestovali, jak nám to bude i s malým prckem fungovat, takže jsem to ještě ani nedávala na web. Aktuálně mám už kapacity naplněné, ale kdybyste měli o mentoring v oblasti agilního fungování, práce s týmy nebo i v oblasti vlastního seberozvoje zájem, zkuste mi napsat na mail hana@jadavan.com, třeba se mi mezitím zase nějaké místo uvolní nebo se domluvíme na později.
 • Záznam mého webináře o práci s OKR vyjde tento měsíc. Trochu mě ta situace na Ukrajině vykolejila, přiznám se, a ztratila jsme své obvyklé tempo. Jsem už ale back on track a v březnu už bude jeho prodej za symbolickou cenu na mém webu k dispozici!
 • Měla jsem možnost zúčastnit se jako host diskuse na téma vlastních limitů v rámci Brain & Breakfast Digestiv. Bylo mi fakt ctí debatovat toto téma s tak vzácnými lidmi jako je Pavel Moric (seberozvojový guru), Jitka Dvořáková (šéfka CZC.cz), Pavel Pumprla (bývalý kapitán české basketbalové reprezentace) Dita Formánková (zakladatelka Czechitas) a Honza Mašek (zakladatel sítě Red Button). Moje take-aways: ➡ Stropu dosahujeme skrz své dno. ➡ Láska a bolest jsou to samé, rozdíl je jen v intenzitě. ➡ Naše běžná reakce je se bolesti zbavovat, popřít ji, utéct od ní, utišit ji. Když se však nezalekneme a skutečně si jí projdeme, má na nás transformační účinek. ➡ Vyšší dívčí osobního seberozvoje je naučit se pracovat s bolestí a poslouchat hlas srdce.

🔎 Co nového na blogu

🔥 Co se šustlo na mých sítích